Реваскуляризуюча остеотрепанація (РОТ) - виконання фрезових отворів у кістках гомілки (рідше стопи, стегна, таза). Внаслідок декомпресії кісткового мозку настає рефлекторне поліпшення кровообігу. Ефект РОТ також пов'язують із новоутворенням та зростанням артерій із мікроциркуляторного русла кістки.Реваскуляризуюча остеотрепанація (РОТ) - виконання фрезових отворів у кістках гомілки (рідше стопи, стегна, таза). Внаслідок декомпресії кісткового мозку настає рефлекторне поліпшення кровообігу. Ефект РОТ також пов'язують із новоутворенням та зростанням артерій із мікроциркуляторного русла кістки.

У нашій клініці традиційну РОТ ми доповнюємо парканом кісткового мозку з каналу великогомілкової кістки та введенням його по ходу судинних пучків гомілки (що також призводить до утворення та зростання нових судин). Це втручання особливо показано хворим на цукровий діабет при ураженні артерій гомілки та стопи, коли виконати традиційну судинну реконструкцію проблематично. Виконують операцію РОТ при ІІ стадії ішемії кінцівки, коли ще немає болю спокою, некрозів та гангрени, оскільки ефект РОТ настає не миттєво, а через 3-4 місяці після операції. Таким чином в організмі пацієнта паралельно проходять два процеси, які компенсують один одного – з одного боку, на тлі діабету та атеросклерозу відбувається поступове погіршення кровопостачання кінцівки, з іншого – внаслідок неоангіогенезу (розвитку та зростання нових судин) кровообіг покращується.

Випадок із практики: хвора на Г. 67 років, хворіє на цукровий діабет ІІ типу. Внаслідок ураження артерій підколінно-гомілкового сегмента дистанція вільної безболісної ходьби зменшилася до 10-20 метрів (ходила лише по квартирі). Хворий 28 січня 2010р. виконано операцію РОТ обох великогомілкових кісток із введенням суспензії кісткового мозку по ходу судинних пучків обох гомілок. Протягом року дистанція сободної ходьби зросла у 10 разів – до 200 метрів.

Таким чином можна зробити висновок про ефективність даного втручання з метою профілактики прогресу ішемії кінцівки (розладів кровообігу) та запобігання ампутації при діабетичній мікроангіопатії, облітеруючому атеросклерозі та ендартеріїті.