Походження: за даними літератури спостерігаються у 0,16-1,06% спостережень. Основною причиною їхнього розвитку є атеросклероз. Також велике значення має гіпертонічна хвороба. У переважної більшості хворих аневризми розташовуються нижче відходження ниркових артерій.

Клініка і діагностика: болі в животі - найбільш постійний симптом, що локалізуються зазвичай у навколопупковій ділянці або в лівій половині живота, можуть бути постійними, ниючими або носити нападоподібний характер, іноді віддають у поперекову або пахвинну ділянку. У деяких хворих болі локалізуються переважно у спині. Болі виникають внаслідок тиску аневризми на нервові коріння спинного мозку та нервові сплетення заочеревинного простору. Нерідко хворі скаржаться на почуття посиленої пульсації в животі, відчуття тяжкості і розпирання над пупком, здуття живота. У деяких хворих знижується апетит, з'являється нудота, блювання, відрижка, запори, схуднення. Іноді аневризми черевної аорти протікають безсимптомно. При огляді хворих у горизонтальному положенні нерідко через черевну стінку помітна посилена пульсація аневризми. При пальпації у верхній половині живота, частіше ліворуч від середньої її лінії, визначається пульсуючий пухлиноподібний утвір щільноеластичної консистенції, безболісний або малоболючий, частіше нерухомий. При аускультації над утвором чути систолічний шум, що проводиться на стегнові артерії.

Ультразвукове сканування та комп'ютерна томографія дозволяють виявити аневризми невеликих розмірів.

Прогноз при аневризмах черевної аорти несприятливий. Майже всі хворі гинуть протягом перших 3 років після встановлення діагнозу від розриву аневризми, що супроводжується кровотечею.

Лікування: хірургічне. Виконують резекцію аневризми черевної аорти з подальшим протезуванням або ендоваскулярне протезування аневризми стентграфтом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лікування атеросклерозу