Визначення атеросклерозу

Атеросклероз – це захворювання артерій, при якій потовщується середній та внутрішній шар артеріальної стінки за рахунок утворення атеросклеротичних бляшок, що призводить до звуження або повного закриття просвіту артерії з  порушенням кровообігу.

Опис атеросклерозу

Атеросклероз - звуження просвіту артерії внаслідок утворення бляшок на внутрішній поверхні артерій. Атеросклеротичні бляшки складаються з ліпопротеїдів низької щільності, волокнистої тканини, згустків крові, тромбоцитів, холестерину, а іноді і кальцію. Вони, зазвичай, зустрічається у людей з високим вмістом холестерину в крові.

Кількість та товщина бляшок збільшується з віком, що призводить до втрати еластичності кровоносних судин та стимулює формування тромбів (згустків крові). Іноді фрагменти тромбів відриваються та утворюють емболи, які переміщуються з током крові та перекривають дрібні судини.

Атеросклероз судин серця, включаючи коронарні артерії (коронарна хвороба серця) є найбільш поширеною причиною смерті, що становить одну третину всіх смертей. Атеросклеротичне втручання у кровопостачання мозку (інсульт) є третьою найпоширенішою причиною смерті після раку.

Атеросклероз також викликає багато серйозних захворювань, зменшуючи потік крові в інші основні артерії, і впливає на нирки, ноги та кишечник.

Причини атеросклерозу

Чому атеросклероз зустрічається у артеріях деяких людей? Взаємодія багатьох факторів, включаючи гіпертензію (високий кров'яний тиск), куріння, цукровий діабет, ожиріння, високий рівень холестерину, спадковий фактор і малорухливий спосіб життя є головними причинами.Чому атеросклероз зустрічається у артеріях деяких людей? Взаємодія багатьох факторів, включаючи гіпертензію (високий кров'яний тиск), куріння, цукровий діабет, ожиріння, високий рівень холестерину, спадковий фактор і малорухливий спосіб життя є головними причинами.

Симптоми атеросклерозу

Обмеження припливу крові до серцевого м'яза через атеросклероз може викликати стенокардію або інфаркт міокарда (серцевий напад).

Обмеження припливу крові до м'язів ніг викликає переміжну кульгавість (болі в ногах при ходьбі). Прогресуючі, хвороба викликає біль в ногах в стані спокою та надалі призводить до некрозу тканин стопи (почорніння та відмирання пальців, п’яти тощо).

Звуження артерій, що постачають кров до мозку, може викликати минущі ішемічні атаки (симптоми та ознаки інсульту протягом менше 24 годин) та епізоди запаморочення або, зрештою, сам інсульт.

Лікування атеросклерозу

Антикоагулянти були розроблені для мінімізації вторинного згортання та утворення тромбів на атеросклеротичних бляшках.

Судинорозширюючі лікарські засоби є корисними у забезпеченні полегшення симптомів, але не призводять до відновлення.

Ефективно лікувати ускладнення атеросклерозу у вигляді непрохідності артерій можна тільки шляхом хірургічного втручання (дивись ПРЕЗЕНТАЦІЯ 1):

  • відкриті операції: 1. шунтування – створення нового шляху кровотоку в обхід непрохідної ділянки із застосуванням синтетичного протезу судини або власної підшкірної вени. 2. ендартеректомія – видалення атеросклеротичних бляшок з відновленням кровотоку по артерії;
  • ендоваскулярні (внутрішньосудинні) операції: 1. балонна ангіопластика – через прокол в пахвинній ділянці в артерію встановлюють інтродюсер (порт), через який під рентгенконтролем просвіт артерій розширюють балонами високого тиску. 2. стентування – інколи балонну ангіопластику доповнюють встановленням стенту (металевого каркасу) в артерію для запобігання її повторного звуження;
  • гібридні операції (дивись ПРЕЗЕНТАЦІЯ 2): поєднання відкритої та ендоваскулярної операції в межах одного втручання.

 

Лікування атеросклерозу