Стеноз (звуження) загальної або внутрішньої сонної артерії більше 60-70% вважається гемодинамічно значущим, тобто таким, що суттєво погіршує кровопостачання півкулі головного мозку на стороні ураження. Внаслідок кисневого голодування мозку тканини його поступово відмирають, що призводить до прогресуючих неврологічних та зорових порушень, а інколи. і до психічних розладів. Внаслідок поганого кровопостачання мозку може виникнути гострий інсульт (загибель сегменту головного мозку) зі стійкими порушеннями рухів (параліч), афазії (німота) та зору (сліпота). Також до інсульту часто призводить руйнування атеросклеротичних бляшок в сонних артеріях з відривом фрагментів бляшок та міграцією їх в мозкові артерії з перекриттям і тромбозом їх просвіту. ІНСУЛЬТ зазвичай призводить до смерті хворого, або до стійкої інвалідизації.

Каротидна ендартеректомія (видалення атеросклеротичних бляшок із сонних артерій) – давно вважається золотим стандартом у лікуванні стенозів (звуження) сонних артерій та профілактиці ІНСУЛЬТУ.

Проте, як звуження артерії грає роль розвитку ИНСУЛЬТА. Структура бляшки також має велике значення. Якщо бляшки в сонних артеріях схильні до виразки, до крововиливу в них, розриву, фрагментації та утворення на їх поверхні тромбу – це може призвести до емболії (закупорки) мозкових артерій тромбами та фрагментами бляшки, що також призводить до ІНСУЛЬТУ.

За наявності нестабільної (крихкої) бляшки ступінь стенозу вже не відіграє ролі, таку бляшку треба терміново видаляти. Шляхом каротидної ендартеректомії можна уникнути такої грізної патології, як мозковий ІНСУЛЬТ, що призводить до стійкої інвалідизації, паралічів, втрати зору, мови або смерті хворого.

Шляхом нешкідливого обстеження (УЗД сонних артерій та артерій головного мозку) за 20-30 хвилин можна виявити патологію сонних артерій та вжити своєчасних заходів профілактики.

 

Атеросклеротичні бляшки в просвіті сонної артерії, стеноз (звуження) 90% Видалені атеросклеротичні бляшки з загальної та внутрішньої сонної артерії Протезування внутрішньої сонної артерії синтетичним протезом (у випадку, коли видалити бляшки неможливо)

У випадках, коли каротидна ендартеректомія протипоказана: раніше виконана каротидна ендартеректомія, поширені рубці на шиї внаслідок травми або лучової терапії пухлин, високе ділення загальної сонної артерії на внутрішню та зовнішню, що потребує розсічення нижньої щелепи – виконують стентування (дивись розділ «ЕНДОВАСКУЛЯРНА ХІРУРГІЯ») сонних артерій. Віддалені результати стентування дещо гірші ніж відкритої операції, проте, ця методика теж має право на існування, як сучасний мало травматичний спосіб лікування.